novice / 29. November 2024

Letna skupščina Združenja zgodovinskih mest Slovenije

Župani zgodovinskih mest so se v četrtek, 28. novembra, v Tržiču srečali na zadnjem in najpomembnejšem uradnem dogodku v letu 2024, redni letni skupščini Združenja zgodovinskih mest Slovenije. 

V Združenju smo prisotnim županom in drugim predstavnikom članic Združenja predstavili rezultate aktivnosti leta 2024, ki je bilo ponovno zelo uspešno, ter predstavili program dela za 2025.

Med ambiciozno zastavljenimi načrtovanimi aktivnostmi v letu 2025 izpostavljamo dve temi:

  • Kultura in zgodovinska mesta: Tudi v letu 2025, tako kot v 2024, bo osrednja tema promocije Slovenije namenjena kulturi in umetnosti. Nosilni produkt slovenskega turizma Kultura in zgodovinska mesta krepi prepoznavnost Slovenije kot destinacije z visoko dodano vrednostjo, destinacije kulturnega turizma, zgodovinskih posebnosti in dediščine Unesca ter tako privablja predvsem zahtevnejše popotnike. Združenje kot nosilec produkta v sodelovanju s Slovensko turistično organizacijo (STO) bo še naprej izvajalo številne aktivnosti, z namenom povezovanja umetnosti in kulture ter turizma in krepitve kulture, saj ta bogati naša življenja, življenja prebivalcev in prostor zgodovinskih mest.
  • Moje mesto – moj dom: V letu 2025 predvidevamo kampanjo, s katero želimo nagovoriti predvsem mlade, da prepoznajo mesto, mestno središče kot prostor, v katerem si lahko oblikujejo svoj dom. Namen kampanje je v ljudeh dvigniti ponos na »svoje« zgodovinsko mesto, obuditi stare zgodbe in spomine, ki povezujejo in gradijo skupnost ljudi. Želimo si, da bi kampanja prerasla v gibanje, ki bi se razširilo v vsa zgodovinska mesta, zato bomo spodbujali tudi mesta, da se mu pridružijo.

V letu 2025 bomo nadaljevali tudi program oz. delavnice Šole prenove kot oblike neformalnega izobraževanja o pomenu in vlogi kulturne dediščine ter obrtnih znanj in mojstrskih spretnosti, ki so potrebna za kvalitetno prenovo kulturne dediščine in jo izvajamo skupaj s partnerji Fakulteto za arhitekturo Univerze v Ljubljani, Srednjo gradbeno, geodetsko in okoljevarstveno šola Ljubljana in Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije.

Pobuda za mestna središča

Pobuda za mestna središča, ki smo jo s članicami Združenja zgodovinskih mest Slovenije oblikovali leta 2022, je nastala kot odraz zaskrbljujočega stanja v mestih in mestnih središčih, ki nima intence po izboljšanju, pač pa se iz leto v leto slabša. Pobuda je bila zastavljena z vizijo in namero, da najdemo skupne moči, da obrnemo trend za izboljšanje stanja življenjskega prostora za prebivalce ter urejenega poslovnega okolja, ki omogoča razvoj.

O možnostih so(financiranja) obnove stanovanj v mestnih središčih so župani po skupščini razpravljali z državnim sekretarjem na Ministrstvu za solidarno prihodnost, g. Klemenom Ploštajnerjem. Državni sekretar je prisotnim predstavil možnosti (so)financiranj objektov kulturne dediščine in stanovanj v mestnih središčih, in sicer z vključevanjem v razpise Stanovanjskega sklada Republike Slovenije, kar je razveseljiv podatek, saj to pomeni, da je bil storjen prvi korak k obnovi stanovanj in lokacij kulturne dediščine v mestnih središčih.

Srečanje je popestril ščepec adventa, saj so tržiški gostitelji udeležence popeljali na resnično posebno vodeno doživetje Nepozabni božič Jakoba Aljaža.