novice / 15. novembra 2024

Delavnica Kamnita dediščina pokopališč

Pokopališča niso le prostori zadnjega počitka, temveč tudi dragoceni spomeniki preteklosti, ki odražajo kulturno dediščino krajev, posameznikov in narodov. Nagrobnikom, ki so nekateri prave kamnoseške mojstrovine, je namenjena delavnica Šole prenove 29. novembra v Piranu.

Foto: Mestna knjižnica Piran

Pokopališča so prostor spomina na dogodke in ljudi, na izjemne posameznike ter naše prednike. Čeprav so nekoč kamniti nagrobniki ohranjali zgodbe o življenju mož in žena iz preteklosti, danes to ni več samoumevno. Procesi modernizacije ter izguba mojstrskega znanja se odražajo tudi na pokopališčih.

Foto: Mestna knjižnica Piran

Piransko pokopališče, eno najstarejših pri nas, še ohranja nekatere izjemne kamnite nagrobnike, ki so pravo mojstrsko delo. Šola prenove v sodelovanju z Okoljem Piran v petek, 29. novembra 2024, organizira brezplačno delavnico Kamnita dediščina pokopališč. S tem dogodkom želijo opozoriti na pomen starih pokopališč in kamnite kulturne dediščine ter na pomanjkanje mojstrskega kamnoseškega znanja, ki deli usodo drugih obrtnih poklicev.

Delavnica bo potekala v dveh delih. V uvodnem bodo predavatelji spregovorili o umetnostno-zgodovinskem pomenu pokopališč in predstavili primere ohranjenih starih kamnitih nagrobnikov, ki kažejo na veliko mojstrsko znanje kamnosekov. V praktičnem delu bodo udeleženci najprej spoznali lokalne vrste kamnov, primernih za izdelavo nagrobnikov, nato pa se bodo pod mentorstvom seznanili z načeli oblikovanja nagrobnika, od likovnega reda do kompozicije in okrasja. Udeleženci bodo oblikovali nov nagrobnik, pri čemer bodo upoštevali povezavo med starim in novim.